Przypomnienie o obowiązujących przepisach dot. zgromadzeń i błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę

W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi obowiązujących w czasie pandemii przepisów państwowych i sanitarnych,
przypominamy wszystkim kapłanom i wiernym, że do 11 kwietnia br. (włącznie) obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, który dotyczy także Mszy św., nabożeństw i jakichkolwiek spotkań o charakterze formacyjnym lub organizacyjnym.

Metropolita Przemyski, w Zarządzeniu z 25 marca 2020 r., zobowiązał wszystkich kapłanów do bezwzględnego przestrzegania zasad
mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii,
zaś wszystkich wiernych prosi o zrozumienie sytuacji i przestrzeganie wprowadzonych rozporządzeń.

Przypominamy również, że w tym samym Zarządzeniu,
zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wskazaniami Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Przemyski odwołał tradycyjne błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę.
Prosimy wiernych, aby zamiast tego, w każdej rodzinie, w poranek wielkanocny, zostało przeprowadzone Błogosławieństwo stołu.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. 1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo: Mt 6, 31 ab.32b-33:

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen. Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja. Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja. Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. Wszyscy: Amen.